Anasayfa » MAİL SUNUCUNUZUN GÜVENLİĞİNİ nasıl sağlarız?

MAİL SUNUCUNUZUN GÜVENLİĞİNİ nasıl sağlarız?

Ardahan Siber Suçlarla Mücadele Operasyonu

Kullanıcı erişimini kontrol altında tutabilmek adına SMTP doğrulaması edinmeliyiz. SMTP sunucusu ile beraber mevcut bağlantı sayısı sınırlandırılmalıdır.


Fake mail engeli için reverse DNS kullanılmalır. Neredeyse tüm sistemlerde gelen mesajı kabul etmeden hemen önce göndericinin mail varlığını doğrulayabilmek adına DNS search sistemi aktiftir.

Reverse DNS Türkçesi ile Ters DNS’dir.


Art niyetli mailler için DNSBL sunucularını kullanınMail sunucularında koruma sağlayabilmek adına bir diğer önemli işlem de DNS yapılı kara liste edinmektir.IP adresinin ya da kullanıcının bilinirliğini kontrol eder ve bu da ciddi derecede spam maillerde düşüşe neden olur.Bu işlemi gerçekleştirmek ve azami miktarda DNSBL sunucusunu kullanmanızı tavsiye ederim.Bu sayede istenmeyen maillerden ciddi oranda kurtulacaksınız.

Fake kaynakları arkanızda bırakmak adına SPF kullanın . SPF / Sender Policy Framework, Türkçesi ile Gönderen Politika Çerçevesi, fake kullanıcıları ve onların adreslerini arkanızda bırakmanız için sıkça başvurulan bir tekniktir. SPF yoklaması, ileten MTA ve iletenin etki alanı adı için mail ulaştırmasına onay verir.

Mail sunucusunda SPF etkinleştirmek, DNS Mail Exchange kaydının işleme başlayarak gelen, giden mailler üzerinde güvenlik işlemi yapmasını sağlar.Gelen maillerin içeriklerini doğrulayabilmek adına SURBL’yi etkinleştirmek.

Spam URI Gerçek Zamanlı Blok Listeleri, gelen bir maildeki geçersiz sayılabilecek ya da art niyetli link kontrolü yaparak istenmeyecek tarzdaki mailleri belirler.
Spam alımlarını durdurmak için yerel bir kara liste edinin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir