Anasayfa » CİSCO nedir? CİSCO ROUTER nedir? CİSCO ROUTER NE İŞE YARAR?

CİSCO nedir? CİSCO ROUTER nedir? CİSCO ROUTER NE İŞE YARAR?

Ardahan Siber Suçlarla Mücadele Operasyonu

CİSCO nedir?

Dünyadaki internet altyapısında ve kurumsal ağlarda kullanılan  aktif cihazların (router(yönlendirici), switch(anahtar), firewall(güvenlik duvarı), IP telefon ,IDS& IPS  v.b.) %80’inden fazlası Cisco firması tarafından üretilmiştir. Bugün işletim sistemi ve Office programları deyince nasıl aklımıza Miscrosoft (Seveni de çok sevmeyeni de 🙂 geliyorsa, ağ&network  deyince dünyada akla Cisco gelir. Tabi son kullanıcı Cisco ismini pek bilmez. Bilse bilse Cisco’nun son kullanıcı için ürettiği cihazlara verdiği marka olan Linksys modem , AP gibi cihazlardaki ufacık Cisco logosodur.

CİSCO ROUTER nedir?

Cisco router, IP paketlerini bir ağdan diğerine taşımaya yarayan cihazlara verilen isimdir, Türkçe ismi ile “yönlendirici” olarak bilinmektedir.

CİSCO ROUTER NE İŞE YARAR?

Router, lokal ağ (network) ile servis sağlayıcınız arasında bağlantı kurulmasına olanak tanır. İnternete erişim için Router model ile bağlantılı olmak zorundadır. Router cihazların üzerinde modeme bağlantı için Ethernet yuvaları yer almaktadır. Küçük ve büyük ölçekli şirket kurdunuz ve farklı yerlerdeki bayileriniz arasında bağlantı kurmak istiyorsunuz. Cisco router sayesinde, farklı bölgelerde yer alan şirket bilgisayarlarının birbiri ile iletişim içinde olması sağlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir