Anasayfa » Ağ Topolojileri nedir?

Ağ Topolojileri nedir?

Ardahan Siber Suçlarla Mücadele Operasyonu

Hostların ağa bağlanma şekline göre çeşitli modeller oluşturulmuştur. Bu modellere topoloji denir. Bus topoloji, ring topoloji, star topoloji ve mesh topoloji önde gelen topoloji tipleridir.

Bus Toploji: Bu topoloji tipinde şekilde de görüleceği üzere tüm bilgisayarlar aynı ana hat kablosu üzerinden hub veya switch gibi bir ağ cihazı kullanmadan birbirine bağlanmıştır. Bu topolojinin birçok dezavantajı vardır. Aynı anda sadece bir bilgisa­yar veri gönderebilir. Başka bir bilgisayar da göndermeye çalışırsa çarpışma meyda­na gelir. Ayrıca ana hat kablosunda bir kopukluk meydana gelirse devamındaki tüm hostlar ağ bağlantısını kaybeder. Günümüzde artık kullanılmamaktadır.

Ring Topoloji: Bu topolojide de bus topolojisinde olduğu gibi hub veya switch gibi bir ağ cihazı kullanmadan bilgisayarlar aynı kablo üzerinden birbirlerine bağlanmış­tır. Bu kabloda meydana gelecek bir arıza tüm hostların ağ bağlantısını kaybetmesi­ne neden olur. Günümüzde artık kullanılmamaktadır.

Star Topoloji: Hub veya switch gibi bir ağ cihazının merkezde bulunduğu ve host­ların ağ cihazına ağ medyası aracılığıyla bağlandığı, günümüzde sıklıkla kullanılan topolojidir. Herhangi bir kablo veya port arızasında sadece ilgili bilgisayar arızadan etkilenir. Modern switchler üzerinde bulunan ledler ile arıza tespiti kolaylıkla yapılır.

Mesh Topoloji: Hostların veya ağ cihazlarının birbirine birden fazla ağ medyası ile bağlanması ile oluşturulan topolojidir. Bu şekilde yüksek seviyede yedeklilik sağla­narak ağ kesintilerinin önlenmesi hedeflenmiştir. Daha fazla ağ cihazı ve ağ medyası kullanıldığından maliyeti fazladır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir