Anasayfa » Ağ (Network) Nedir?Neden Ağlara İhtiyacımız Var?

Ağ (Network) Nedir?Neden Ağlara İhtiyacımız Var?

Ardahan Siber Suçlarla Mücadele Operasyonu

Ağ (Network) Nedir?

Bilgisayarların ilk üretilmeye başladığı yıllarda, bilgisayarlar tek başlarına çalışıyor ve başka bilgisayarlar ile iletişim kurma ihtiyacı hissetmiyorlardı. İnternet’in temelini de oluşturan ARPANET projesi, aslında farklı yerlerde bulunan bilgisayarlar arasında haberleşme sağlanması, kaynak ve dosyaların paylaşılması amacını taşıyordu. Daha sonraki yıllarda birçok faydasından ötürü bilgisayarların birbirleri ile bağlanarak ağ (network) oluşturulması tercih edilir olmuştur.

Neden Ağlara İhtiyacımız Var?

Ağ kurmaktaki temel amaç paylaşımdır (sharing). Bu şekilde maddi olarak tasarruf yapılırken, zamandan da kazanılmaktadır. Örneğin 15 kullanıcılı bir mali müşavir­lik bürosunda her bilgisayara yazıcı bağlamak yerine bir ağ yazıcısı ağa bağlanarak maddi açıdan tasarruf edilir.

Program Paylaşımı: Merkezi bir sunucuya kurulmuş programa tüm kullanıcılar erişebilir böylece her bilgisayara ayrıca programın kurulmasına gerek kalmaz ve or­tak çalışma aynı dosyalar üzerinde değişiklik yapma imkânı doğar.

Dosya Paylaşımı: Ağ üzerinde tüm kullanıcıların ortak kullanabileceği ya da sadece kendilerinin ulaşabileceği alanlarda dosyalar, programlar paylaşılabilir.

Yazıcı Paylaşımı: Her bilgisayara yazıcı kurmak yerine bir bilgisayara bağlı bir yazı­cıyı paylaşıma açarak veya bir ağ yazıcısını ağda paylaşıma açarak, donanım maliye­tinden büyük tasarruf yapılır.

Güvenlik: Kullanıcılar parola ile ağa bağlandıkları takdirde yetkisiz kişilerin ağ kay­naklarına, dosyalara erişmesi engellenmiş olur.

Merkezi Yönetim: Bir ağ yöneticisi ağdaki tüm bilgisayarları tek bir merkezden yöneterek güvenlik sağlar ve program kurma güncelleme gibi işlemleri daha kolay gerçekleştirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir